کووید ۱۹ عامل افزایش تلفات سل در ایران/ موج ششم کرونا نزدیک است


رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد ابتلا و مرگ ومیر بیماری سل به دلیل بیماری کووید ۱۹ در کشور افزایش یافته است.

محمد مهدی گویا روز شنبه در نشست خبری مجازی خود که به مناسبت روز مبارزه با سل برگزار شد، گفت: با شیوع و همه گیری کووید ۱۹، برنامه بیماریابی و کنترل سل  حدود ۲۰ درصد کمتر از  سال ۲۰۱۹ است و سال گذشته پنج هزار و ۶۶۶ مورد این بیماری در کشور تشخیص دادیم که ۱۸ درصد جمعیت غیر ایرانی بودند.

به گزارش ایرنا، این مقام وزارت بهداشت ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان بویژه زابل و استان گلستان موارد بیماری سل بیشتر تشخیص داده شده و تحت درمان هستند، البته با تمهیداتی که در برنامه کنترل سل در کشور انجام شده به ویژه رایگان بودن تشخیص و درمان آن، می توان این بیماری را کنترل کرد.

گویا تصریح کرد: اکنون مرگ و میر ناشی از سل افزایش یافته و دلیل اصلی آن کاهش تشخیص موارد ابتلا به دلیل شیوع کرونا است و با توجه به اینکه کرونا و سل  علایم بالینی مشابهی دارند، هر فردی که با علایم تنفسی حاد به مراکز درمانی مراجعه می کند، علت ابتلا را کرونا قرار می دهند و این باعث می شود که توجهات به بیماری سل کاهش یافته است.

او اضافه کرد: همچنین به دلیل دوران کرونایی، مردم برای درمان سل کمتر به مراکز درمانی مراجعه می کنند و موارد تشخیص ابتلا به این بیماری افزایش یافته است و اگر موارد دیر تشخیص داده شود، دیگران را نیز آلوده می کنند و البته کرونا بیماری های دیگر مانند عفونت اچ آی وی را نیز تحت تاثیر قرار داده و شاهد افزایش موارد ابتلا به این بیماری و مرگ ناشی از آن هستیم.

وی در مورد واکسن سل گفت: این واکسن برای کودکانی که تازه متولد می شوند، تزریق می شود و برای افراد بزرگسال نیست، تولید داخلی (انستیتو پاستور) بوده و قرار است با گرفتن مجوز از سازمان جهانی بهداشت، صادارت آن نیز انجام شود.

گویا اظهار داشت: باید سرمایه گذاری های اساسی در حوزه مالی، نیروی انسانی و روش های جدید تشخیصی و درمان بیماری سل در کشور انجام شود و در عهد نامه برنامه کنترل سل نیز تجدید نظر ضرورت گیرد زیرا کرونا به این بیماری آسیب جدی زده و لازم است مورد توجه اساسی قرار گیرد.

موج ششم کرونا نزدیک است

به گفته گویا، به فصل سرما نزدیک تر می شویم و با توجه به اینکه  دانش آموزان به مدرسه و دانشجویان به دانشگاه می روند موارد بیماری کرونا بیشتر می شود و موج ششم این بیماری نزدیک است.

او افزود: دلتا کرونا سویه ای بود که چندین برابر قدرت سرایت و بیماری زایی بیشتر داشته و با آغاز این موج، هنوز واکسیناسیون کامل انجام نمی شد، اما  ظرف یک ماه اخیر بیش از یک میلیون دز واکسن در روز تزریق می شود و اما اگر این تصور را داشته باشیم تنها واکسن باعث کنترل این بیماری شود، به بیراهه رفتیم و  رعایت توصیه های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک، شستشوی دست ها، پرهیز از  اجتماعات و استفاده در تهویه در محیط های پر اذحام ضروری است.

گویا اظهار داشت: پیش بینی و  اطلاعات ما در مورد بیماری کرونا به ۱۵ روز آینده محدود می شود و همه باید توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

او در مورد واکسن پاستور ادامه داد: واکسن پاستور مجوز از سازمان غذا و دارو دریافت کرده و در برنامه واکسیناسیون کشوری برای افراد بالای ۱۸ سال و ۱۲ تا ۱۸ ساله ها استفاده می شود و اکنون در دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده منعی برای استفاده از این واکسن ها وجود ندارد.

گویا درباره اثربخشی پنج درصدی واکسن سینوفارم گفت: در زمینه اثر بخشی واکسن ها مطالعات ارزشمندی توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در دست اقدام است و با مقایسه مطالعات در صورت لزوم، برنامه ریزی برای تزریق دز سوم واکسن سینوفارم گرفته خواهد شد.

او همچنین در زمینه شباهت علائم کرونا و آنفلوآنزا افزود: این دوبیماری علائم آنها شبیه به هم است و اگر فردی دارای علایمی بود و تست کرونا وی منفی شد، باز هم باید بنا را روی ابتلا به کرونا بگذارد و توصیه های بهداشتی را رعایت کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *