همه چیز درباره تست آلرژی

تست آلرژی آزمایشی است که توسط یک متخصص آلرژی آموزش دیده انجام می شود تا مشخص شود آیا بدن شما نسبت به یک ماده شناخته شده واکنش آلرژیک دارد یا خیر.

به گزارش هلث آنلاین، این معاینه می تواند به صورت آزمایش خون یا پوستی باشد. سیستم ایمنی بدن دفاع طبیعی بدن است. آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به چیزی در محیط بیش از حد واکنش نشان دهد.

به عنوان مثال، گرده گل که معمولاً بی ضرر است، می تواند باعث واکنش بیش از حد سیستم ایمنی شود. این واکنش بیش از حد می تواند منجر به آبریزش بینی، عطسه، سینوس های مسدود شده، چشم های خارش دار ودارای آبریزش و سرفه یا خس خس سینه شود.

انواع آلرژن ها

آلرژن ها موادی هستند که می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند. سه نوع اصلی آلرژن وجود دارد:

 

آلرژن‌های استنشاقی

زمانی که این آلرژن ها با ریه‌ها یا غشای سوراخ‌های بینی یا گلو تماس پیدا می‌کنند، بر بدن تأثیر می‌گذارند. گرده گل رایج ترین آلرژن استنشاقی است.

 

آلرژن های بلعیده شده

آلرژن های بلعیده شده نیز در برخی غذاها مانند بادام زمینی، سویا و غذاهای دریایی وجود دارند.

 

آلرژن های تماسی

آلرژن های تماسی باید با پوست در تماس باشند تا واکنش ایجاد کنند. نمونه ای از واکنش یک آلرژن تماسی، بثورات و خارش ناشی از پیچک سمی است.

تست های آلرژی شامل قرار گرفتن شما در معرض مقدار بسیار کمی از یک آلرژن خاص و ثبت واکنش است.

 

چرا تست آلرژی انجام می شود؟

آلرژی سالانه افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد. آلرژن های استنشاقی تا حد زیادی شایع ترین نوع آلرژی هستند. سازمان جهانی آلرژی تخمین می زند که آسم عامل مرگ سالانه ۲۵۰۰۰۰ نفر است.

از این مرگ‌ها می‌توان با مراقبت‌های مناسب در برابر آلرژی جلوگیری کرد، زیرا آسم یک فرآیند بیماری آلرژیک در نظر گرفته می‌شود.

تست آلرژی می تواند مشخص کند که به کدام گرده ها، کپک ها یا سایر مواد حساسیت دارید. ممکن است برای درمان آلرژی خود به دارو نیاز داشته باشید. از طرف دیگر، می توانید سعی کنید از محرک های آلرژی خود دوری کنید.

 

نحوه آماده شدن برای تست آلرژی

قبل از تست آلرژی، پزشک از شما در مورد سبک زندگی، سابقه خانوادگی و موارد دیگر سوال می کند. آنها به احتمال زیاد به شما خواهند گفت که مصرف داروهای زیر را قبل از آزمایش آلرژی متوقف کنید زیرا این داروها می توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند، این داروها شامل موارد زیر است:

  • آنتی هیستامین های تجویزی و بدون نسخه
  • برخی از داروهای درمان سوزش سر دل، مانند فاموتیدین (پپسید)
  • بنزودیازپین ها مانند دیازپام (والیوم) یا لورازپام (آتیوان)
  • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین (الاویل)
  • کورتیکواستروئیدهای سیستمیک (اگر تحت آزمایش پچ هستید)

نحوه انجام تست آلرژی

آزمایش آلرژی ممکن است شامل آزمایش پوست یا آزمایش خون باشد.

 

تست های پوستی

تست های پوستی برای شناسایی آلرژن های بالقوه متعدد شامل آلرژن های موجود در هوا، مواد غذایی و تماسی استفاده می شوند. سه نوع تست پوستی عبارتند از:

خراش، داخل پوست و تست پچ. پزشک معمولا ابتدا یک آزمایش خراش را امتحان می کند.

در طی این آزمایش، یک ماده حساسیت زا در مایع قرار می گیرد، سپس آن مایع با ابزار مخصوصی روی قسمتی از پوست قرار می گیرد و به آرامی ماده حساسیت زا را در سطح پوست وارد می کند. شما از نزدیک تحت نظر خواهید بود تا واکنش پوست شما به ماده خارجی بررسی شود. اگر قرمزی، تورم، برآمدگی یا خارش پوست در محل آزمایش وجود داشته باشد، یعنی به آن آلرژن خاص حساسیت دارید.

اگر آزمایش خراش بی نتیجه باشد، ممکن است پزشک آزمایش داخل پوستی را تجویز کند. این آزمایش نیاز به تزریق مقدار کمی از آلرژن به لایه درم پوست دارد. مجدداً، پزشک واکنش شما را زیر نظر خواهد گرفت. شکل دیگری از تست پوست، تست پچ است. این تست شامل استفاده از چسب های مملو از آلرژن های مشکوک و قرار دادن این چسب ها روی پوست است. تست پچ برای ارزیابی موارد درماتیت تماسی آلرژیک انجام می شود. پس از خروج از مطب ، لکه ها روی بدن باقی می مانند. سپس پچ ها ۴۸ ساعت پس از استفاده و دوباره در ۷۲ تا ۹۶ ساعت پس از اعمال بررسی می شوند.

 

آزمایش خون

اگر احتمال واکنش آلرژیک شدید به آزمایش پوست وجود داشته باشد یا نتوانید آزمایش پوستی انجام دهید، ممکن است پزشک آزمایش خون تجویز کند.

برای این آزمایش، نمونه خون از نظر وجود آنتی بادی هایی که با آلرژن های خاص مبارزه می کنند، در آزمایشگاه آزمایش می شود.

این آزمایش که ImmunoCAP نام دارد در تشخیص آنتی بادی های IgE به آلرژن های اصلی بسیار موفق است.

همه چیز در مورد تست آلرژی

اگر آلرژی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه متوجه آلرژی شدید، اگر به یک غذا حساسیت دارید، حذف آن غذا از رژیم غذایی شما می تواند کمک کننده باشد.

سایر آلرژی ها نیاز به درمان دارند. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهایی مانند آنتی هیستامین ها یا کورتیکواستروئیدها را تجویز کند. یکی دیگر از گزینه های درمانی ایمونوتراپی است که به عنوان واکسن های آلرژی نیز شناخته می شود.

در طول ایمونوتراپی، واکسن هایی حاوی مقادیر کمی از آلرژن به شما داده می شود تا بدن بتواند به آرامی ایمنی ایجاد کند. برای افرادی که دارای آلرژی های خطرناک هستند، احتمال دارد پزشک اپی نفرین اورژانسی را تجویز کند.

همچنین تعدادی درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به پیشگیری یا کاهش علائم آلرژی کمک کند. این راهکارها شامل فیلترهای هوا و شستشوی بینی یا سینوس با نمک است.

خطرات آزمایش آلرژی

تست های آلرژی ممکن است منجر به خارش خفیف، قرمزی و تورم پوست شود. گاهی اوقات برجستگی های کوچکی به نام چرخک روی پوست ظاهر می شود. این علائم اغلب در عرض چند ساعت از بین می روند اما ممکن است تا چند روز نیز ادامه داشته باشند.

کرم های استروئیدی موضعی خفیف می توانند این علائم را کاهش دهند. در موارد نادر، تست های آلرژی می توانند یک واکنش آلرژیک فوری و شدید ایجاد کنند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

به همین دلیل است که آزمایش‌های آلرژی باید در مطب پزشکی که دارای داروها و تجهیزات کافی، از جمله اپی نفرین برای درمان آنافیلاکسی(یک واکنش آلرژیک حاد و تهدید کننده زندگی) است، انجام شود.

اگر بلافاصله پس از خروج از مطب دچار واکنش شدید شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر علائم آنافیلاکسی مانند موارد زیر را دارید فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

  • تورم گلو
  • مشکل در تنفس
  • ضربان قلب سریع
  • فشار خون پایین

آنافیلاکسی شدید یک اورژانس پزشکی است.

بعد از تست آلرژی هنگامی که پزشک تشخیص داد کدام آلرژن‌ها باعث ایجاد علائم شما می‌شوند، می‌توانید با همکاری یکدیگر برنامه‌ای برای اجتناب و مدیریت آلرژی خود تدوین کنید. پزشک همچنین می تواند داروهایی را تجویز کند که می توانند علائم را کاهش دهند.

۱۰ درصد مردم کشور مبتلا به آسم هستند

ایسنا علوم پزشکی تهران- یک عضو هیات مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران با اشاره به ابتلای ۱۰ درصدی مردم به بیماری آسم و همچنین با ابراز نگرانی از افزایش بی‌رویه هزینه‌ داروهای بیماران مبتلا به اسم در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو گفت: بیماری آسم به‌رغم آنکه بیماری ناتوان‌کننده‌ای به شمار می‌رود یک بیماری قابل کنترل است. در صورتی که اگر بیماری فرد مبتلا به آسم کنترل نشود، ممکن است حتی به مرگ بینجامد.

دکتر وحید قبادی دانا، رییس مرکز جامع آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی با اشاره اینکه سازمان بهداشت جهانی و مجموعه ابتکار جهانی آسم (جینا) روز جهانی آسم امسال را «رفع کاستی‌ها در مراقبت از بیماران مبتلا به آسم» نامگذاری کرده بودند، به ایسنا علوم پزشکی تهران گفت: بیماری آسم یک بیماری مزمن به شمار می‌رود؛ وقتی فرد دچار حمله می‌شود انسداد راه‌های تنفسی باعث می‌شود که هوا به راحتی از ریه‌ها نتواند خارج شود و تبادل تنفسی و اکسیژن و تهویه راه‌های هوایی به خوبی رخ ندهد. در این شرایط فرد دچار خفگی شود. طبق شعاری که هر سال توسط جینا گذاشته می‌شود، هدف این است که چالش‌ها و مشکلاتی که بر سر راه درمان، پیشگیری و تشخیص و بازتوانی بیماران آسمی وجود دارد مرتفع شود.

ابتلای 10 درصدی مردم به آسم

عضو هیات مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران افزود: طبق آمار جهانی اکنون حدود ۴۶۰ هزار نفر در سال به‌علت بیماری آسم فوت می‌کنند. این در شرایطی است که حدود ۳۴۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند. در ایران نیز حدود ۱۰ درصد مردم به این بیماری مبتلا هستند.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بیماری آسم به رغم آنکه بیماری ناتوان‌کننده‌ای به شمار می‌رود بیماری قابل کنترلی است. اگر بیماری فرد مبتلا به آسم کنترل نشود، ممکن است حتی به مرگ بینجامد با این حال اگر بیماری تحت کنترل قرار بگیرد فرد می‌تواند فعالیت‌های کامل روزمره خود را از قبیل ورزش کردن داشته باشد و نیازی به ایزوله کردن فرد نیست. با درمان‌های مناسبی که امروزه در اختیار ماست، این بیماری به‌راحتی می‌تواند قابل کنترل باشد و فرد یک زندگی کاملا عادی را مثل همه افراد جامعه دنبال کند.

رییس مرکز جامع آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی با تاکید بر نقش بسیار مهم افزایش آگاهی جامعه نسبت به بیماری آسم گفت: اینکه در سریال‌های تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی مشاهده می‌کنیم که فرد مبتلا به آسم، در تمام ساعات شبانه روز ناتوان و دچار مشکل است، به مخاطبان نگرش غلطی القا می‌کند در حالی که اگر افراد آسماتیک بتوانند به خوبی درمان خود را دنبال کنند و مراقبت‌های لازم را داشته باشند مشابه سایر شهروندان می‌توانند زندگی کاملا پرنشاطی را تجربه کنند.

قبادی دانا تشخیص و درمان بیماری آسم را از کاستی‌های این بیماری خواند و ادامه داد: در مناطق محروم امکانات محدوتر است و باید تلاش شود که همه افراد جامعه در اقصی نقاط کشور بتوانند به امکانات تشخیصی و درمانی بیماری آسم دسترسی داشته باشند.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: بیماری آسم باید در نظر سیاستگذاران حوزه سلامت باید با عنوان یک اولویت پیشگیری و درمانی مورد توجه قرار بگیرد. همچنین باید راه‌هایی برای آموزش‌های همگانی و ترویجی در رسانه ملی و سایر رسانه‌های عمومی ایجاد شود تا افراد مبتلا به بیماری آسم بتوانند خودمراقبتی‌های لازم را انجام دهند. مضافا آنکه دانش پزشکانی که در خط اول مواجهه با بیماران هستند، پزشکان اورژانس، پزشکان عمومی، داخلی و کودکان در مورد این بیماری، راه‌های کنترل و پیشگیری و درمان آن به روز شود.

او از جمله نگرانی‌های مربوط به بیماری آسم را بحث دارو دانست و گفت: با توجه به بحث‌های مطرح شده در ارتباط با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از دارو این نگرانی وجود دارد که دسترسی بیماران آسماتیک به داروهای مورد نیاز خود دچار مشکل شود. .در این رابطه از مسئولان امر، سیاستگذاران کشور و حوزه سلامت درخواست می‌کنیم این دغدغه را مد نظر قرار دهند که بیماران آسماتیک و درمان و داروهای مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

رییس مرکز جامع آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی در پایان گفت: افزایش بی‌رویه هزینه داروهای بیماران مبتلا به آسم از نگرانی‌های ماست که امیدواریم این اتفاق رخ ندهد دسترسی بیماران به داروهای درمان و کنترل آسم و مثل گذشته میسر باشد.

هشدار یک متخصص آلرژی درباره خطرات مصرف خودسرانه دارو در افراد مبتلا به آلرژی/ بیماری که در ۲۵ سالگی بر اثر عوارض کورتون آب مروارید گرفت

یک متخصص آلرژی و ایمونولوژی از خطرات خوددرمانی در بیماران مبتلا به آلرژی روایت کرد.

دکتر مریم محلوجی راد در گفت و گو با ایسنا علوم پزشکی تهران گفت: خیلی از افراد تصور می کنند که آلرژی یک حالت عادی است و بعضا آنقدر دیر به پزشک متخصص آلرژی مراجعه می کنند که بسیار دیر شده است. در حالی که آلرژی ها را می توان کنترل و یا درمان کرد.

مسئول فنی کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ادامه داد: در مورد آلرژی ها خوددرمانی به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ درست است که داروهای آلرژی از انواع ساده تا پیچیده وجود دارد اما باید توسط پزشک تجویز شود. او افزود: داروهایی مثل ستریزین یا لوراتادین داروهای کم آنزیم هستند و معمولا کسانی که علائم شان شروع می شود می توانند تا زمان مراجعه به پزشک از این داروها استفاده کنند که علائم شان تا حدی کنترل شود. اما متاسفانه ما با بیماران رو به رو بوده ایم که چندین سال از این داروها استفاده می کنند.

 

بیمار ۲۵ ساله ای داشتم که به خاطر عوارض کورتون آب مروارید گرفت

این متخصص آلرژی و ایمونولوژی ادامه داد: مورد بدتر، افرادی هستند که از داروخانه ها آمپول های کورتون تهیه می کنند و  می گویند چون کورتون می زنیم مدتی در امان هستیم. اما ما با بیمارانی هم رو به رو بوده ایم که با عوارض کورتون به ما مراجعه کرده اند.

دکتر محلوجی راد افزود: مردم فقط دو سه مورد از عوارض کورتون مثل پوکی استخوان و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن را می شناسند در حالی که عوارض آن بسیار بلندبالاست. من شخصا بیماری داشتم که به خاطر یک آلرژی ساده آمپول کورتون تزریق می کرد. این آقای ۲۵ ساله با کاتاراکت دوطرفه یا آب مروارید چشم مواجه شد که در نهایت منجر به عمل چشم های او شد. این در حالی است که معمولا آب مروارید را در سنین بالای ۶۰ سال عمل می کنند.

او در پایان تاکید کرد: آب مروارید یکی دیگر از این عوارض است. آب سیاه یا گلوم نیز یکی دیگر از عوارض استفاده از کورتون است که با بالا رفتن فشار چشم ممکن است برای فرد اختلال دید ایجاد شود. همچنین از دیگر عوارض کورتون می توان سرکوب غدد فوق کلیه، چاقی، پوکی استخوان و … اشاره کرد. لذا خوددرمانی با این داروها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

افراد باسابقه آنافیلاکسی و حساسیت دارویی قبل از تزریق واکسن کرونا به پزشک مراجعه کنند

یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی می‌گوید افراد دارای حساسیت دارویی و سابقه آنافیلاکسی، قبل از تزریق واکسن کرونا به پزشک خود مراجعه کنند.

دکتر مریم محلوجی راد، در گفت و گو با ایسنا علوم پزشکی تهران گفت: افراد مبتلا به رینیت آلرژی یا آسم آلرژیک، با محدودیت برای دریافت واکسن ها مواجه نیستند و می‌توانند هرنوع واکسنی را دریافت کنند. تاثیر واکسن ها برای افراد مبتلا به این نوع بیماری ها، با اثر آنها بر روی افراد دیگر فرقی ندارد.

با این حال او می‌گوید: افرادی که آلرژی های دارویی دارند، باید برخی از انواع واکسن ها را با احتیاط دریافت کنند؛ آنها باید قبل از تزریق این نوع واکسن ها توسط پزشک آلرژیست ویزیت شوند و سپس بعد از انجام تست، در صورت تشخیص پزشک واکسن مورد نظر را تزریق کنند.

مسئول فنی کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، این واکسن ها را شامل واکسن آسترازنکا و واکسن های مبتنی بر mRNA دانست و گفت: این واکسن ها دو مولکول حساسیت‌زا دارند که در برخی داروهای دیگر نیز وجود دارد. اگر کسانی به داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها و داروهای ملین حساسیت دارند، قبل از تزریق این واکسن ها به پزشک مراجعه کنند. همچنین افرادی که سابقه آنافیلاکسی دارند حتما قبل از تزریق واکسن به پزشک خود مراجعه کنند؛ اما سایر افراد مبتلا به سایر آلرژی ها محدودیتی برای دریافت واکسن ها ندارند.

افراد باسابقه آنافیلاکسی و حساسیت دارویی قبل از تزریق واکسن کرونا به پزشک مراجعه کنند

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در ارتباط با تشخیص کرونا برای افراد مبتلا به آلرژی های فصلی گفت: معمولا افراد مبتلا به آلرژی های فصلی علائم آلرژی خود را می‌شناسند؛ آلرژی ها هیچ گاه با تب و بدن درد همراه نیستند، بنابراین اگر بیماری با تب، بدن درد، گلودرد مواجه شد احتمالا به کرونا مبتلا شده است. البته آبریزش بینی و سرفه هم علائم مشترک کرونا با آلرژی ها هستند.

مسئول فنی کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران افزود: وقتی فردی به کرونا مبتلا می‌شود معمولا افراد دیگر اعضای خانواده او نیز قبل یا بعد از او دچار این بیماری می‌شوند، به این ترتیب علائم مربوط به آلرژی یا کرونا را به راحتی می‌توان تشخیص داد.

دکتر محلوجی راد اضافه کرد: امسال با فروکش کردن کرونا نسبت به سال گذشته شاهد افزایش آنفلوانزا هستیم، اما خوشبختانه کیت های آزمایشگاهی توان تشخیص این دو بیماری را دارند و وقتی ما بیماری را به آزمایشگاه می‌فرستیم، به ما اعلام می‌شود که فرد به کرونا مبتلاست یا آنفلوانزا.

او در پایان بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد و گفت: نباید تصور شود که به خاطر پایین آمدن آمار کرونا، این بیماری به پایان رسیده است. در کشورهای دیگر شاهد افزایش موج کرونا با سویه اومیکرون هستیم که احتمالا ما نیز گرفتار این موج خواهیم  شد. علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، افرادی که دوز بوستر خود را دریافت نکرده اند، برای دریافت این دوز  اقدام کنند.

ابتلای کمتر از ۱۰۰ نفر به اومیکرون و چرا این همه نگرانی؟

سازمان جهانی بهداشت پس از جلسه دیروز خود سویه جدید ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی با نام اولیۀ «B.1.1.529» کشف شده است را «اومیکرون» (Omicron) نامید و آن را جزو گروه ویروس‌های «نگران کننده» طبقه بندی کردند. این سازمان همچنین اعلام کرد که ممکن است «اومیکرون» سریع‌تر از سایر سویه‌های ویروس کرونا گسترش یابد.

در بیانیه‌ سازمان جهانی بهداشت آمده است: «شواهد اولیه حاکی از خطر بالای عفونت است و اینکه تغییرات زیانباری در اپیدمیولوژی کووید۱۹ روی داده است.» اومیکرون، مثل عناوین سویه‌های قبلی کووید۱۹ (آلفا، بتا، گاما و دلتا) یکی از حروف الفبای یونانی است.

این سویه شامل تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول‌های بدن دارد. اومیکرون دارای ۵۰ جهش است که بیش از ۳۰ جهش روی پروتئین اسپایک رخ داده است یعنی دو برابر بیشتر از سویه دلتا که در هند شناسایی شد.

پروتئین اسپایک همان جایی است که از سوی واکسن‌ها هدف قرار می‌گیرد. پژوهشگران همچنان در حال مطالعه بر روی اومیکرون هستند. سرایت‌پذیری، کشنده‌‌تر بودن و همچنین عملکرد واکسن‌ها در برابر این سویه محل نگرانی است.

سازمان جهانی بهداشت گفته چند هفته‌ای طول می‌کشد که تاثیر این سویه جدید را دریابند، در حالیکه متخصصان روی این موضوع کار می‌کنند که میزان انتقال‌پذیری آن را مشخص کنند.

با وجود آنکه کمتر از صد نفر به این سویه مبتلا شده اند، محققان جهش در آن را به قدری بالا می دانند که حتی ممکن است واکسن‌ها بر روی آن اثرگذار نباشد.

 

ابتلای کمتر از ۱۰۰ نفر به اومیکرون و چرا این همه نگرانی؟

اومیکرون از کجا آمده است؟

درباره منشاء سویه جدید آفریقایی کرونا دانشمندان حدس و گمان‌هایی می‌زنند اما هنوز پاسخ قطعی و روشنی وجود ندارد.

فرانسوا بالو، یکی از دانشمندان موسسه ژنتیک در لندن گفت که احتمال دارد ویروس در طول عفونت مزمن یک فرد دچار نقص سیستم ایمنی تکامل یافته باشد. او این احتمال را مطرح کرد که می‌تواند آن فرد یک بیمار درمان نشده مبتلا به ویروس ایدز باشد.

آفریقای جنونی ۸.۲ میلیون فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی دارد که بیشترین مورد ابتلایی این بیماری در جهان است. نوع بتا ویروس کرونا، سویه‌ای که سال گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، نیز ممکن است در یک فرد آلود به اچ‌آی‌وی تکامل یافته باشد.

 

یک فرد بلژیکی به اومیکرون مبتلا شد

بلژیک اعلام کرد که اولین مورد ابتلا به «اومیکرون» در اروپا را شناسایی کرده است و بیمار، یک فرد واکسینه نشده است که به تازگی وارد این کشور شده است. فرانک وندنبروک، وزیر بهداشت بلژیک در یک کنفرانس رسانه‌ای گفت که ابتلای این فرد به سویه «اومیکرون» تایید شده است. بلژیک همچنین از وضع محدودیت‌های جدیدی برای کاهش تماس‌های اجتماعی با هدف کنترل عفونت‌ها خبر داد؛ مانند تعطیلی زودهنگام بارها و بسته شدن کامل کلوپ‌های شبانه به مدت سه هفته. الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک در یک کنفرانس خبری گفت: «اکنون با وضعیتی مواجه هستیم که بدتر از دیدگاه بدبینانه‌ای است کارشناسان تنها دو هفتۀ پیش داشتند و فشار بر خدمات بهداشتی در حال افزایش است.»

 

نگرانی از شیوع اومیکرون درهای اروپا را بست

در پی تایید یک مورد سویه جدید کرونا در بلژیک، کمیسیون اروپا گفته کشورهای اتحادیه اروپا باید ممنوعیت اضطراری پرواز را از کشورهایی که سویه جدید ویروس کرونا در آنها مشاهده شده، اعمال کنند. پس از انتشار اطلاعیه این سازمان، مقامات اتحادیه اروپا نیز جلسه‌ای اضطراری تشکیل داده و تعلیق سفرها از مبدأ هفت کشور آفریقایی را به ۲۷ کشور عضو این اتحادیه توصیه کردند.

یورونیوز نوشت: اریک مامر، سخنگوی کمیسیون اروپا در پیامی توییتری نوشت: «کشورهای عضو توافق کردند که به سرعت محدودیت‌هایی را برای همه سفرها از مبدأ هفت کشور بوتسوانا، اسواتینی، لسوتو، موزامبیک، نامیبیا، آفریقای جنوبی و زیمبابوه به مقصد اتحادیه اروپا اعمال کنند.»

او همچنین اعلام کرد که اجرای تدابیری مانند انجام تست‌های کووید، قرنطینه و ردیابی تماس‌های مسافران از سوی کشورهای عضو مهم است.

برخی از کشورها سفر از کشورهای جنوبی قاره آفریقا را محدود یا ممنوع کرده‌اند.

بریتانیا سفر از آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زیمبابوه، نامیبیا، لسوتو و اسواتینی را ممنوع کرده است. ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا گفته که این سویه هنوز به این کشور نرسیده، اما در عین حال شیوع آن یک «نگرانی بین‌المللی» است. او گفته که احتمال زیادی هست که این سویه در کشورهای دیگر گسترش یابد.مقام‌های آمریکایی به این فهرست موزامبیک و مالاوی را نیز اضافه کرده اند.

 

وضع قرنطینه ۱۰ روزه در ژاپن

ژاپن روز جمعه اعلام کرد که پس از کشف سویه جدید کووید۱۹ در آفریقای جنوبی، برای مسافرانی که از شش کشور واقع در آن منطقه وارد ژاپن می‌شوند، یک دوره قرنطینه ۱۰ روزه در نظر گرفته شده است.

بر اساس بیانیه دولت، از روز شنبه مسافرانی که از آفریقای جنوبی و کشورهای همسایه یعنی نامیبیا، لسوتو، اسواتینی، زیمبابوه و بوتسوانا وارد ژاپن می‌شوند، باید بلافاصله پس از ورود، به مراکز تعیین‌شده رفته و برای مدت ۱۰ روز در آنجا اقامت کنند و در دوره قرنطینه نیز دست‌کم سه بار از آنها تست کرونا گرفته خواهد شد.

 

واکنش آژانس تنظیم کننده دارو در اتحادیه اروپا

آژانس دارویی اروپا که تنظیم کننده مقررات تولیدات پزشکی در این اتحادیه است، اعلام کرد هنوز خیلی زود است درباره میزان اثربخشی واکسن‌های ضدکرونا در قبال سویه جدید کشف شده در آفریقای جنوبی اظهارنظر کرد.

 

فواید هوای سرد برای سلامتی بدن

دانشمندان آمریکایی می‌گویند هوای سرد می‌تواند برای سلامتی بدن مفید باشد.

برای بسیاری از افراد تحمل فصول سرد سال بسیار سخت است. سرمای هوا می‌تواند باعث خشکی پوست شده و خطر ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی را افزایش دهد. با این حال، دانشمندان می‌گویند سرمای هوا می‌تواند فوایدی نیز برای سلامت انسان داشته باشد. برای مثال، زمانی که هوا سرد است بدن سوخت و ساز خود را افزایش می‌دهد تا گرمای مورد نیاز خود را تامین کند. این امر بدان معناست که کالری بیشتری سوزانده می‌شود. در این مطلب به فواید سرمای هوا بر روی سلامتی بدن می‌پردازیم:

 

۱- تقویت مغز

به گزارش صدا و سيما، سرمای هوا به فرآیند فکر کردن انسان کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است زمانی که دمای اتاق خنک‌تر باشد، افراد عملکرد ذهنی بهتری نسبت به زمانی که اتاق گرم باشد، دارند. همچنین مطالعات دیگر نشان داده است افراد در فصل تابستان کمتر از زمستان به حل مشکلات شناختی خود تمایل دارند.

 

۲- افزایش چربی‌های قهوه‌ای

بسیاری از چربی‌های موجود در بدن انسان از نوع چربی‌های سفید است. این در حالی است که چربی‌های ذخیره شده در میتوکندری حاوی چربی‌های قهوه‌ای هستند که باعث تولید انرژی و گرما در بدن می‌شوند. زمانی که افراد در معرض سرما قرار می‌گیرند، سطح چربی‌های قهوه‌ای افزایش می‌یابد و این موضوع برای سلامت بدن مفید است.

 


بیشتر بخوانید:

درمان کوتاه مدت سرماخوردگی و سرفه


۳- بهبود آلرژی

اگر از جمله افرادی هستید که از آلرژی رنج می‌برید، سرمای هوا خبر خوبی برای شما محسوب می‌شود. گرده‌ها یکی از عوامل اصلی بروز واکنش‌های آلرژیک در افراد است. خبر مسرت بخش این است که در هوای سرد و برفی خبری از گرده‌های حساسیت زا نیست.

 

۴- کاهش التهابات

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است، زمانی که دچار آسیب دیدگی و جراحت شده اید، از یک کمپرس یخ برای جلوگیری از تورم و درد استفاده کرده باشید. در حقیقت تاثیر هوای سرد بر بدن به مانند تاثیر کمپرس یخ بر جراحت است. یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد هوای سرد تورم در مفاصل انسان را کاهش می‌دهد، زیرا هوای سرد مانند یک کمپرس یخ طبیعی عمل کرده و باعث کاهش التهاب می‌شود.

از دیگر فواید هوای سرد برای بدن می‌توان به کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند زیکا، ویروس نیل غربی، تب دنگی، و مالاریا اشاره کرد. همچنین تحقیقات نشان داده است افراد از کیفیت خواب بهتری در هوای سرد نسبت به هوای گرم برخوردارند. کمک به مبارزه با عفونت بدن، جوان شدن پوست، و بهبود فعالیت بدن از دیگر فواید هوای سرد برای بدن محسوب می‌شود.

درمان کوتاه مدت سرماخوردگی و سرفه

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد، راه‌حل‌هایی وجود که می‌تواند در کوتاه مدت سرفه و سرماخوردگی را درمان می‌کند.

به گزارش فارس به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی نشان می‌دهد، مصرف مکمل‌ «روی» می‌تواند به درمان سرفه و سرماخوردگی کمک کند و بهبودی را تسریع کند.

محققان بررسی کردند، آیا مکمل روی می‌تواند خطر عفونت‌های تنفسی را کاهش دهد یا خیر؛  مطالعات نشان داده که روی میزان عفونت و طول بیماری را کاهش می‌دهد.

روی یک ماده مغذی ضروری است که بدن نمی‌تواند آن را تولید یا ذخیره کند به همین دلیل باید از طریق رژیم غذایی به طور دائم تامین شود؛ محققان استرالیایی ده‌ها مطالعه را بررسی کردند که به بررسی تأثیر این ماده مغذی بر عفونت‌های دستگاه تنفسی پرداختند.

آنها به این نتیجه رسیدند، برخی شواهد وجود دارد که روی ممکن است از علائم سرماخوردگی مانند آبرریزش بینی، تب بالا و سردرد نیز جلوگیری کند و این بیماری به طور متوسط ​​دو روز زودتر در بین افرادی که مکمل را مصرف می‌کنند برطرف می‌شود. روی ممکن است با افزایش فعالیت سلول‌های T و سلول‌های کشنده طبیعی (که به محافظت از بدن ما در برابر عفونت کمک می‌کند)، استرس اکسیداتیو را کاهش داده و پاسخ ایمنی بدن را بهبود بخشد.

روی برای عملکرد سیستم ایمنی، التهاب و هضم مهم است و در گوشت، صدف، پنیر و نان یافت می‌شود؛ سرویس سلامت ملی انگلیس توصیه می‌کند، افراد از طریق یک رژیم غذایی متنوع و متعادل، تمام مقدار توصیه‌شده (۹.۵ میلی‌گرم برای مردان و ۷ میلی‌گرم برای زنان) را دریافت کنند.

تا ۱۰ سال بعد از ترک سیگار چه تغییراتی در بدن رخ می‌دهد؟

ترک سیگار بر خلاف آن‌چه که عموم مردم باور دارند، در همان ساعات اولیه هم تأثیرات مثبتش را بر بدن فرد سیگاری می‌گذارد. در واقع از ۸ ساعت بعد از اینکه فرد سیگاری تصمیم به ترک سیگار می‌گیرد تغییرات بازسازی در بدن شروع می‌شوند و این روند تا بهبودی کامل حدود ۱۰ سال طول می‌کشد. رسانه یورونیوز اخیراً نتیجه گزارشی علمی را منتشر کرده که روند این تغییرات را نشان می‌دهد:

 

به گزارشخبرگزاری مهر،  سالانه بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار سیگاری، سیگار را ترک می‌کنند. در میان افرادی که همچنان سیگاری هستند، بسیاری همواره از تمایلشان برای ترک سیگار می‌گویند و حتی اینکه قصد دارند این آرزو را در سال پیش‌رو عملی کنند. برای تشویق این افراد، در ادامه فهرستی از تمام فواید ترک سیگار برای تندرستی انسان ارائه می‌شود. این فهرست به کمک دکتر پی‌یر روزاد، سم شناس فرانسوی و دکتر پی‌یر سلرز، متخصص اعتیاد در بیمارستان کورنتین سلتون پاریس تهیه شده است.

اولین موضوع اینکه نیازی نیست روزها، هفته‌ها یا سال‌ها منتظر بمانید تا اولین نتایج مثبت ترک سیگار را ببینید. تحقیقات نشان می‌دهد که نشانه‌های بهبودی از همان ساعات اولیه اقدام به ترک، در بدن انسان پدیدار می‌شوند.

 

در ۸ ساعت تا ۴۸ ساعت اول

با سیگار کشیدن، مونوکسید کربن قابل توجهی وارد بدن می‌شود که ناشی از احتراق ناقص سیگار است. دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «وقتی سیگار را ترک می‌کنید، دیگر هیچ مونوکسید کربنی از این مسیر وارد خون نمی‌شود و گلبول‌های قرمز خون عملکرد طبیعی خود را از سر می‌گیرند. فشار خون عادی می‌شود و در عرض ۲۴ ساعت، دیگر هیچ مونوکسید کربنی در خون وجود ندارد. دو روز پس از ترک سیگار نیز، نیکوتین به طور کامل متابولیزه می‌شود و دیگر از آن به عنوان یک ماده خارجی، چیزی در بدن باقی نمی‌ماند.»

 

یک هفته پس از ترک سیگار

به طور کلی تنباکو به مقدار زیادی باعث از بین رفتن حس چشایی انسان می‌شود و به همین دلیل است که سیگاری‌ها باید مراقب میزان مصرف نمک، فلفل و دیگر ادویه‌ها باشند.

اما ۸ روز پس از ترک سیگار، بار دیگر حس چشایی و بویایی انسان ترمیم می‌شود و سیگاری‌های سابق می‌توانند بار دیگر طعم کامل غذا را بطور کامل درک کنند.

در ۳ تا ۹ ماه اول

دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «بین ماههای سوم تا نهم ترک سیگار، ریه‌ها به فعالیت طبیعی باز می‌گردند. سرفه‌ها کاهش می‌یابند و فرد سیگاری سابق اکنون می‌تواند به راحتی نفس بکشد. همچنین حدود شش ماه پس از ترک سیگار، استرس ناشی از نداشتن سیگار از بین می‌رود و به این ترتیب شما آرام‌تر خواهید شد.»

علاوه بر این به گفته دکتر پی‌یر سلرز، متخصص اعتیاد در بیمارستان کورنتین سلتون پاریس، در این دوره مژکهای تنفسی دوباره در نایژه رشد و به پاکسازی ریه کمک می‌کنند.

 

یک سال بعد از ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث انقباض شریان‌های خون می‌شود. اما به گفته این متخصص سم شناسی «وقتی سیگار را ترک می‌کنید، دیگر سرخرگ‌ها دچار اسپاسم نمی‌شوند. خطر حمله قلبی به تدریج کاهش‌می یابد و بعد از ۵ سال به میزان ۵۰ درصد کم می‌شود.»

۵ سال بعد از ترک سیگار

زمان برای مشاهده کاهش خطر سکته مغزی کمی طولانی است. دکتر روزاود می‌گوید: «در واقع ۵ سال طول می‌کشد تا شاهد کاهش ۵۰ درصدی این خطر باشیم. همچنین پس از این مدت است که خطر ابتلاء به سرطان دهان، مری و مثانه به نصف کاهش می‌یابد.»

دکتر پی‌یر سلرز نیز به این اشاره دارد که مصرف سیگار قلب را در معرض خطر قرار می‌دهد و باعث لخته شدن خون و ایجاد اختلال در ریتم قلب می‌شود، بنابراین خطر حوادث قلبی عروقی مانند مرگ ناگهانی یا سکته قلبی را افزایش می‌دهد و در دراز مدت، به تدریج به شریان‌ها آسیب می‌رساند. اما با ترک سیگار، همه این خطرات کاهش می‌یابد، به ویژه احتمال سکته قلبی که پس از پنج سال ترک سیگار، شبیه به همان میزانی است که برای غیرسیگاری‌ها محتمل است.

 

بین ۱۰ تا ۱۵ سال پس از ترک سیگار

پس از ۱۰ سال، خطر ابتلاء به سرطان ریه به نصف کاهش می‌یابد و پس از ۱۵ سال ترک سیگار، احتمال ابتلاء به چنین بیماری به همان میزانی خواهد بود که برای هر فرد غیرسیگاری دیگر وجود دارد.

 

فواید ترک سیگار برای زنان باردار

حدود ۲۰ درصد از زنان باردار با وجود همه هشدارهای بهداشتی، همچنان در طول بارداری خود به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند. تنباکو هم این مادران و هم نوزادان متولد نشده‌شان را در معرض خطرات متعددی قرار می‌دهد.

دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «اگرچه به زنان توصیه می‌شود قبل از لقاح و بوجود آمدن جنین، سیگار را ترک کنند اما درمجموع نیز هرگز برای ترک سیگار دیر نیست؛ به خصوص زمانی که باردار هستید. ترک سیگار در دوران بارداری، باعث می‌شود که خطراتی همچون سقط جنین، تأخیر رشد داخل رحمی و خطر زایمان زودرس بطور قابل توجهی کاهش یابد. فواید ترک سیگار پس از تولد نیز ادامه دارد زیرا مادری که می‌خواهد با شیر خود نوزادش را تغذیه کند، اگر سیگار نکشد، شیر بیشتری تولید می‌کند.»

تفاوت علائم سرماخوردگی‌ پاییزی، آلرژی فصلی و کرونا را بهتر بدانیم

یک پزشک گفت: علائم سرماخوردگی در افراد عطسه، گرفتگی و آبریزش بینی، سوزش گلو، سرفه، ترشحات پشت حلق، پرآب شدن چشم‌ها و در موارد نادر تب است، اما علائم ابتلا به ویروس کرونا در مرحله اول تب و سرفه بوده و همچنین فرد دچار مشکلات تنفسی می‌شود و قادر به انجام فعالیت‌های روزانه نیست، بروز خستگی، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی از یگر علائم ابتلا به بیماری کرونا است.

فرزاد مردانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تفاوت علائم سرماخوردگی و آلرژی‌های شایع در فصل پاییز با بیماری کرونا، اظهار کرد: در مرحله اول باید به منشا بیماری‌ها توجه داشت، بیماری کرونا یک بیماری تنفسی بوده که از سال‌های گذشته در مدل‌های مختلف وجود داشته است، در گذشته نیز این ویروس منجر به شیوع بیماری سارس شد.

این پزشک اورژانس افزود: عوامل ویروسی زمانی فعال شده و گسترش پیدا می‌کند که مقاوت بدنی فرد کم شود و یا شرایط انتقال ویروس‌ مهیا باشد، در فصل پاییز به دلیل تغییرات دمای هوا، رطوبت، محیط و … شرایطی ایجاد می‌کند که بدن افراد مستعد نقص سیستم ایمنی شود، به‌همین دلیل افراد به‌راحتی در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: ویروس کرونا منجر به ایجاد یک بیماری تنفسی در افراد می‌شود که دارای علائم مشخص مانند تب، سرفه خشک و خستگی است، در بیماری سرماخوردگی نیز این علائم وجود دارد، اما در بیماری سرماخوردگی به‌ندرت فرد دچار تب می‌شود و اگر هم تب در فرد ظاهر شود، پس از گذشت چند روز از ایجاد بیماری در او است.

مردانی عنوان کرد: براساس پروتکل‌های جهانی علائم سرماخوردگی در افراد عطسه، گرفتگی و آبریزش بینی، سوزش گلو، سرفه، ترشحات پشت حلق، پرآب شدن چشم‌ها و در موارد نادر تب است، اما علائم ابتلا به ویروس کرونا در مرحله اول تب و سرفه بوده، همچنین فرد دچار مشکلات تنفسی می‌شود و قادر به انجام فعالیت‌های روزانه نیست و یا در اثر انجام این فعالیت‌ها دچار تنگی نفس می‌شود، بروز خستگی، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی از دیگر علائم ابتلا به بیماری کرونا است، اگر ویروس کرونا بر دستگاه گوارش فرد اثر بگذارد فرد دچار علائم گوارشی مانند اسهال، استفراغ و حالت تهوع می‌شود.

این پزشک اورژانس بیمارستان کاشانی شهرکرد اضافه کرد: بنابراین تب، خستگی، ضعف بدنی و تنگی نفس علائم شاخصی هستند که می‌توان براساس آن‌ها تشخیص سرماخوردگی و کرونا را انجام داد، همچنین اگر فردی دو دوز واکسن را دریافت کند و به بیماری کرونا مبتلا شود، شدت بیماری در این فرد کاهش پیدا می‌کند، اما در این فرد نیز باتوجه به علائم می‌توان دریافت به کرونا و یا به سرماخوردگی مبتلا شده است، زیرا حتی با تزریق واکسن و ابتلا به بیماری کرونا علائم خفیف شده در فرد بروز پیدا می‌کنند.

وی یادآور شد: بنابراین واکسیناسیون کمک می‌کند افراد از خطر ابتلا به نوع حاد بیماری کرونا مصون بمانند، اما در صورت ابتلا نیز علائم فرد با سرماخوردگی متفاوت بوده و دارای نوع خفیف علائم بیماری کرونا می‌شوند.

 

مردانی تصریح کرد: البته علائم بیماری سرماخوردگی و کرونا شباهت زیادی به یکدیگر دارند، بنابراین توصیه می‌شود افراد از قضاوت شخصی پرهیز کرده و برای تشخیص صحیح بیماری خود به پزشک مراجعه کنند، زیرا تشخیص تفاوت‌های موجود در این علائم باید توسط فردی انجام شود که تجربه و توانایی لازم را داشته باشد.

این پزشک اورژانس بیمارستان کاشانی شهرکرد در خصوص آلرژی‌های پاییزی، توضیح داد: آلرژی در صورتی رخ می‌دهد که بدن نسبت به شرایطی خاص واکنش نشان دهد، این واکنش علائم متفاوتی مانند آبریزش بینی، خارش، سرفه و تنگی نفس دارد، اما نکته مهم این موضوع است که در آلرژی تب، خستگی و بدن درد بروز پیدا نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه امروزه استفاده از درمان‌های سنتی در هنگام ابتلا افراد به بیماری کرونا مرسوم شده است، برای مثال استفاده از برخی موادمخدر مانند تریاک خطاهایی بوده که امروزه مشاهده می‌شود، اما توصیه می‌شود افراد از روش‌های غیرمعمول مانند استعمال موادمخدر و برخی از ترکیبات دارویی دست‌ساز به صورت جدی پرهیز کنند، زیرا در برخی موارد استفاده از این قبیل روش‌های درمانی غلط برای نجات جان بیمار مشکل‌ساز می‌شود.

بحران حملات تنفسی در پی باران های پاییزی در خوزستان

مراجعه انبوه بیماران حملات تنفسی در پی نخستین بارش پاییزی خوزستان در کنار بیماران پیک ششم کرونا و مبتلایان آنفلوآنزا نگران کننده است .

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، یک فوق تخصص ریه با ابراز نگرانی از مراجعه انبوه بیماران حملات تنفسی در پی نخستین بارش پاییزی خوزستان در کنار بیماران پیک ششم کرونا و مبتلایان آنفلوآنزا، گفت: توصیه اکید این است که مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و افرادی که زمینه حساسیت‌های فصلی دارند درمان خود را جدی بگیرند و دنبال کنند.

دکتر حانیه راجی اظهار کرد: بحران حساسیت‌های فصلی ناشی از اولین بارش‌های پاییزی چندین سال است که خوزستان و اهواز را درگیر کرده و در سالیان گذشته در همین مقطع زمانی، شاهد پیک ورودی بیماران تنگی نفس در اورژانس بیمارستان‌ها بودیم.

وی با اشاره به اهمیت هرس درختان کنوکارپوس افزود: به نظر می‌رسد در سال گذشته هرس مطلوب درختان کنوکارپوس و استفاده از ماسک، دو عاملی بودند که موجب شدند میزان مراجعه‌های تنگی نفس در مقایسه با سال‌های قبل از آن، کمتر باشد.

این فوق تخصص ریه بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز با بیان اینکه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کرونا در پیشگیری از ابتلای افراد به آنفلوآنزا بسیار موثر است، گفت: در خصوص آنفلوآنزا در سال گذشته اتفاق مشابهی افتاد و با کاهش بار مراجعه بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نسبت به سال‌های قبل مواجه بودیم که دلیل این اتفاق نیز می‌تواند رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی باشد.

وی ادامه داد: شرایط امسال با سال گذشته متفاوت است. در مقایسه با سال گذشته تعداد بیشتری از مردم به کرونا مبتلا شده‌اند و واکسیناسیون هم از ابتدای امسال آغاز شده و در ماه‌های اخیر سرعت گرفته است که این عوامل می‌تواند موجب کاهش ابتلای افراد به کرونا شود، اما از سوی دیگر برداشته شدن محدودیت‌های شغلی مانند دورکاری کارمندان، بازگشایی اماکن عمومی که پیش از این تعطیل بودند و همچنین کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اجتماعی می‌تواند نگران‌کننده باشد و موجب افزایش بار مراجعات شود بنابراین به طور کلی با وجود شرایط بسیار متفاوت از سال گذشته، پیش‌بینی اینکه موارد آنفلوآنزا مانند پارسال اندک باشد، کمی مشکل است.

راجی افزود: در خصوص آغاز پیک ششم کروناویروس در آبان‌ماه نیز هشدار‌هایی داده شده است و در برخی استان‌ها هم گزارش‌هایی از روند افزایشی ابتلا به کرونا وجود دارد که شاید نشان‌دهنده آغاز پیک ششم در این استان‌ها باشد.

وی با ابراز نگرانی از احتمال مراجعه همزمان بیماران مبتلا به کرونا، آنفلوآنزا و تنگی نفس گفت: تصور اینکه در کنار پیک ششم کرونا و شیوع آنفلوآنزا، با بارش اولین بارندگی به یکباره تعداد انبوهی از افراد با تنگی نفس به اورژانس‌های بیمارستان‌ها مراجعه کنند بسیار نگران‌کننده است.

وی گفت: با توجه به وجود بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها، ممکن است بیماران تنگی نفس در مواجهه با این مبتلایان، به کرونا نیز مبتلا و زمینه‌ساز شیوع بیشتر کروناویروس شوند.

این فوق تخصص ریه افزود: بنابراین باز هم توصیه اکید این است که مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و افرادی که زمینه حساسیت‌های فصلی دارند درمان خود را جدی بگیرند و دنبال کنند.