تب یونجه و آلرژی های بهاری بیماری های شایع در فصل بهار

یک متخصص آسم و آلرژی با اشاره به اینکه آلرژی و بیماری های ویروسی در ابتدا شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند گفت: در درمان بیماری های تنفسی نباید از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد زیرا ضمن تشدید بیماری، بدن نیز در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم می شود.
دکتر رسول نصیری متخصص آسم و آلرژی اظهار داشت: تب یونجه و مجموعه ای از حساسیت های بهاری افرادی که زمینه آلرژی یا همان حساسیت را دارند در این فصل به شکل سرفه، عطسه، خارش و سوزش بدن و ریزش اشک آزار می دهد.
وی ایجاد التهاب در مسیر های هوایی فوقانی همچون بینی، سینوس ها، اطراف حلق و مجرای گوش را از علایم بیماری آلرژی دانست و افزود: فردی که به لحاظ ژنتیکی دارای زمینه ابتلا به الرژی باشد در فصل بهار و در مواجهه با عوامل آلرژی زا همچون درختان، چمن ها، علف های هرز که عمدتا در این فصل شروع به گرد افشانی می کنند بیشتر دچار مشکلات حساسیتی می شود.
این متخصص آسم و آلرژی با اشاره به اینکه در بیمارانی که مبتلا به نوع شدیدتری از آلرژی هستند ممکن است نشانه هایی از آسم و تنگی نفس نیز دیده می شود اظهار داشت: خس خس سینه و سرفه های مکرر می تواند از علایم بروز آلرژی شدید باشد.
دکتر نصیری با بیان اینکه بیماری های که به دلیل آلرژی و حساسیت در فرد ظاهر می شود نشانه هایی بسیار شبیه بیماری های ویروسی از قبیل سرماخوردگی دارند؛ گفت: یکی از تفاوت های سرماخوردگی و آلرژی این است که بیماران مبتلا به سرماخوردگی معمولا دچار تب می شوند درحالیکه این موضوع در بیمارانی که مشکل آلرژی دارند صادق نیست.
وی با بیان اینکه در صورت عدم مشاهده ترشحات چرکی و تب نسبت به ابتلای به سرماخوردگی باید با شک و تردید نگاه کرد گفت: در بسیاری از موارد مشاهده می شود که بیماری های تنفسی تحت درمان با عوامل آنتی بیوتیکی قرار می گیرد در حالیکه این مسئله ضمن تشدید بیماری موجب ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی در بدن می شود.
این متخصص آسم و آلرژی با اشاره به اینکه اساس تشخیص بیماری های الرژی بر دریافت اطلاعات و شرح حال دقیق از بیمار است، بیان کرد: علاوه بر انجام معاینات و رد کردن بیماری هایی که علایم مشابه با این بیماری دارند باید تست های تشخیصی آلرژی نیز از بیمار گرفته شود تا ضمن تایید تشخیص نوع بیماری با شناسایی عوامل تشدید کننده و اجتناب از برخورد با آن به درمان آلرژی اقدام کرد.
منبع:ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *