خطر افزایش ابتلا به آسم در نوجوانان

دکتر رسول نصیری فوق تخصص آسم و بیماری های تنفسی با اشاره به اینکه خانواده ها در اجرای طرح غربالگری باید بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت داشته باشند، افزود: با در نظر گرفتن آمارهای به دست آمده از سازمان بهداشت جهانی و همچنین تغییرات به وجود آمده در سبک زندگی افراد و خانواده ها، شرایط محیطی و آلودگی های هوا، شیوع زیاد بیماری های آسم در سال های آینده در بین نوجوانان دور از ذهن نیست.
دکتر نصیری بیماری های آلرژی و در راس آن آسم را یکی از شایع ترین بیماری های مزمن و شناخته شده در سالهای اخیر به خصوص در بین کشورهای در حال توسعه دانست و اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار به دست آمده از سازمان بهداشت جهانی 200 تا 250 میلیون نفر در سرتاسر جهان به بیماری های آسم مبتلا هستند. پیش بینی این سازمان بر افزایش شیوع این بیمار تا سال 2025 به حدود 300 تا 400 میلیون نفر است.
وی با بیان اینکه 13 تا 15 درصد از کودکان در جامعه ایران مبتلا به بیماری آسم هستند، گفت: با در نظر گرفتن آمارهای به دست آمده و همچنین تغییرات متعددی که در سبک زندگی، شرایط محیطی و آلودگی های هوا به وقوع پیوسته است، شیوع زیاد بیماری آسم در سال های آینده در بین نوجوانان و کودکان دور از ذهن نیست.
دکتر نصیری به یک اصل عمومی در علم پزشکی تحت عنوان پیشگیری مقدم بر درمان است، اشاره کرد و گفت: با انجام برنامه های اصولی و علمی در زمینه اجرای طرح غربالگری در خصوص بیماری های آلرژیک و در راس آن آسم در نخستین گام، می توانیم به درک درستی از میزان فراوانی بیماری در جامعه و عمق مشکل آن دست یابیم.
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت و کشور با اجرای برنامه های آموزشی و درمانی در جهت مبارزه با رفع این مشکل و ارتقای سطح آگاهی افراد و خانواده ها در جلب مشارکت آنان در روند پیشگیری و درمان این دسته از بیماری ها باید اقدام نماید، افزود: خانواده ها باید در روند اجرای طرح غربالگری همچون سایر برنامه های ملی وزارت بهداشت که در سال های گذشته جهت شناسایی، پیشگیری و درمان بیماری هایی همچون فلج اطفال، دیابت و فشار خون تلاش کردند، همکاری و مشارکت لازم را با وزارت بهداشت داشته باشند تا با اجرای این برنامه به ارتقای وضعیت بهداشت و سلامت خود، خانواده و جامعه کمک کنند.
این فوق تخصص آسم و بیماری های تنفسی در پایان با اشاره به اینکه بیماری های آسم و آلرژی زمینه های ژنتیکی دارند، گفت: امکان ریشه کنی این بیماری ها تا به امروز بدیهی به نظر می رسید، اما با رعایت اصول بهداشتی و آشنایی با عوامل خطرساز برای این دسته از بیماری ها همچون اجتناب از دود ناشی از  سیگار و رعایت اصول و روش های زندگی سالم تا حدودی می توان از ابتلا به بیماری های تنفسی و آسم کاست.
منبع:ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *