ریزگردها؛ عامل تشدید آلرژی‌های تنفسی

رییس چهارمین کنگره بین المللی راینولوژی ایران گفت: ریزگرد‌ها به دلیل آنکه آلوده کننده هوای تنفسی هستند، سبب آلرژی‌های تنفسی در افراد می‌شود که این آلرژی‌ها در افرادی که دارای زمینه ابتلا به آلرژی هستند، بیش از سایرین است.
هوشنگ زادان فرخ اظهار داشت: گرد و خاک موجود در هوا که شامل ریزگرد‌ها نیز می‌شود به دلیل آنکه حاوی قارچ و جانوران ریزی به نام MITE است از عوامل مهم ابتلا به آلرژی‌ها به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: MITE در گرد و خاک منازل نیز وجود دارد که زمینه ابتلا به آلرژی را در افراد پدید می‌آورد.
زادان فرخ اظهار داشت: آلرژی‌های مجاری تنفسی فوقانی دو نوع هستند که نوع اول آن آلرژی فصلی است که در فصل بهار و پاییز بر اثر انتقال گرده‌های گیاهان اتفاق می‌افتد، اما آلرژی‌های تنفسی غیر فصلی می‌تواند در تمام ماه‌های سال اتفاق بیفتد.
وی یادآور شد: درمان این آلرژی‌ها دارویی است و چنانچه درمان دارویی موفقیت آمیز نباشد، می‌توان از ایمونوتراپی (حساسیت زدایی) استفاده کرد.
زادان فرخ  گفت: آلرژی در مواردی سبب انسداد بینی شده که با اضافه شدن عفونت به آن، تبدیل به سینوزیت و رنیت (تورم مخاط بینی) می‌شود که برای بیمار در وهله نخست از درمان‌های دارویی استفاده شده و در صورت موفق نبودن درمان می‌توان از درمان‌های جراحی استفاده کرد.
منبع: ایلنا

19 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *